Diode: rectifying
Multiples:
25000.0
Minimum quantity:
25000.0
Product code:
BYV15-TAP
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYV15-TAP
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | SOD57 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 9A |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode, fast switching, glass passivated |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Load current | 1.5A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Reverse recovery time | 300ns |
| Type of diode | rectifying |