Diode: switching
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
BYV26E-TR
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYV26E-TR
Product downloads
Specification for Diode: switching
| Mounting | THT |
| Case | SOD57 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode, fast switching, glass passivated |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |
| Quantity in package | 5000pcs. |