Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYV27-100-TR-1
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYV27-100-TR
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | SOD57 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. load current | 2A |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Reverse recovery time | 25ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 1µA |