Diode: rectifying; THT; 600V; 9A; tube; Ifsm: 100A; TO220AC; 35ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYV29F-600,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV29F-600,127
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 9A; tube; Ifsm: 100A; TO220AC; 35ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 9A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Reverse recovery time | 35ns |
| Type of diode | rectifying |