Diode: rectifying; THT; 600V; 9A; Package: tube; TO220F-2; 35ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYV29FX-600,127-1
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV29FX-600,127
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 9A; Package: tube; TO220F-2; 35ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 9A |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 35ns |
| Type of diode | rectifying |