Diode: rectifying; THT; 600V; 20A; tube; Ifsm: 12A; TO220AB; 60ns
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
BYV34-600,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV34-600,127
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 20A; tube; Ifsm: 12A; TO220AB; 60ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB, SOT78 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 20A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 12A |
| Max. forward voltage | 1.48V |
| Reverse recovery time | 60ns |
| Type of diode | rectifying |
| Heatsink thickness | 1.25...1.4mm |