Diode: rectifying; THT; 600V; 10A; Package: tube; TO220AB; 35ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYV410-600,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV410-600,127
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 10A; Package: tube; TO220AB; 35ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB, SOT78 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 20A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 132A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 35ns |
| Type of diode | rectifying |
| Heatsink thickness | 1.25...1.4mm |