Diode: rectifying; SMD; 200V; 30A; 28ns; D2PAK; Ufmax: 0.85V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYV42EB-200,118
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV42EB-200,118
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 200V; 30A; 28ns; D2PAK; Ufmax: 0.85V
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, SOT404 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 30A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 160A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Reverse recovery time | 28ns |
| Type of diode | rectifying |