Diode: rectifying
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
BYV42G-200.127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV42G-200,127
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | I2PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 30A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Max. forward voltage | 780mV |
| Reverse recovery time | 28ns |
| Type of diode | rectifying |