Diode: rectifying
Multiples:
900.0
Minimum quantity:
900.0
Product code:
BYV430K-300PQ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV430K-300PQ
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO3P |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 300V |
| Max. load current | 60A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Reverse recovery time | 55ns |
| Type of diode | rectifying |