Diode: rectifying; THT; 300V; 30A; tube; Ifsm: 330A; TO247-3; 50ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYV430W-300PQ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV430W-300PQ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 300V; 30A; tube; Ifsm: 330A; TO247-3; 50ns
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 300V |
| Max. load current | 30A |
| Max. forward impulse current | 330A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |