Diode: rectifying; THT; 200V; 15A; tube; Ifsm: 185A; TO247-3; 28ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYV72EW-200,127-1
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV72EW-200,127
Specification for Diode: rectifying; THT; 200V; 15A; tube; Ifsm: 185A; TO247-3; 28ns
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 30A |
| Max. forward impulse current | 185A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Reverse recovery time | 28ns |
| Type of diode | rectifying |