Diode: rectifying; THT; 100V; 8A; tube; Ifsm: 88A; TO220AC; 25ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYW29E-100,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYW29E-100,127
Specification for Diode: rectifying; THT; 100V; 8A; tube; Ifsm: 88A; TO220AC; 25ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 88A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 895mV |
| Reverse recovery time | 25ns |
| Type of diode | rectifying |