Diode: rectifying
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
BYW74TAP
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYW74TAP
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | SOD64 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode, fast switching, glass passivated |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Reverse recovery time | 200ns |
| Type of diode | rectifying |