Diode: rectifying
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
BYW86TAP
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYW86TAP
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | SOD64 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 3A |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 7.5µs |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 1µA |