Microswitch SNAP ACTION; precise operation,with pin; SPDT; IP40
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BZ-2RN702
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: BZ-2RN702
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; precise operation,with pin; SPDT; IP40
| Operating temperature | -55...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with pin |
| Number of positions | 2 |
| Max. contact resistance: | 15mΩ |
| Body dimensions | 49.3x17.5x24.1mm |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Min. insulation resistance | 100GΩ |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 15A / 125V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.5N |