Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 15A/250VAC; Rcont max: 15mΩ; Pos: 2
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
BZ-2RQ18-A2
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: BZ-2RQ18-A2
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 15A/250VAC; Rcont max: 15mΩ; Pos: 2
| Operating temperature | -55...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with transverse roller |
| Number of positions | 2 |
| Leads | M4 screws |
| Max. contact resistance: | 15mΩ |
| Body dimensions | 49.3x17.5x24.1mm |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Min. insulation resistance | 100GΩ |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 15A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.61N |