Microswitch SNAP ACTION; precise operation,with lever; SPDT
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
BZ-2RW84-A2
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: BZ-2RW84-A2
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; precise operation,with lever; SPDT
| Operating temperature | -55...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Max. contact resistance: | 15mΩ |
| Body dimensions | 49.3x17.5x24.1mm |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Min. insulation resistance | 100GΩ |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 15A / 480V AC |
| Switching method | OFF-(ON), ON-(OFF) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1N |