Product code: BZB984-C3V6.115
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZB984-C3V6.115
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.265/0.425W; 3.6V; SMD; reel,tape; SOT663; Ir: 5uA
Mounting SMD
Case SOT663
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure common anode, double
Max. load current 200mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 425mW
Type of diode Zener
Zener voltage 3.6V