Product code: BZD27C15P
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BZD27C15P
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Kind of package
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 1W; 14.7V; 25mA; SMD; reel,tape; subSMA; single diode
Mounting SMD
Case subSMA
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 1W
Type of diode Zener
Zener voltage 15V