Diode: Zener
Multiples:
10000.0
Minimum quantity:
10000.0
Product code:
BZD27C43P
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BZD27C43P
Specification for Diode: Zener
| Mounting | SMD |
| Tolerance | ±5% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Power dissipation | 1W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 1µA |
| Zener voltage | 43V |