BZD27C68P-E3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZD27C68P-E3-08
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.8W; 68V; SMD; reel,tape; DO219AB; single diode
| Mounting | SMD |
| Case | SMF, DO219AB |
| Tolerance | ±5% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Power dissipation | 800mW |
| Type of diode | Zener |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Zener voltage | 68V |