Product code: BZD27C82P-E3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZD27C82P-E3-08
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.8W; 82V; SMD; reel,tape; DO219AB; single diode
Mounting SMD
Case SMF, DO219AB
Tolerance ±5%
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 800mW
Type of diode Zener
Quantity in package 3000pcs.
Zener voltage 82V