Diode: Zener; 3W; 100V; SMD; single diode; 1uA; BZG03C-M
Multiples:
1500.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
BZG03C100-HM3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZG03C100-HM3-08
Specification for Diode: Zener; 3W; 100V; SMD; single diode; 1uA; BZG03C-M
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Tolerance | ±6% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 3W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 1µA |
| Zener voltage | 100V |