Diode: Zener; 3W; 11V; SMD; single diode; 4uA; BZG03C-M
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BZG03C11-M3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZG03C11-M3-08
Specification for Diode: Zener; 3W; 11V; SMD; single diode; 4uA; BZG03C-M
| Mounting | SMD |
| Case | SMA, DO214AC |
| Tolerance | ±5.45% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Power dissipation | 3W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 4µA |
| Zener voltage | 11V |