Diode: Zener; 1.25W; 13V; SMD; single diode; 2uA; BZG03C-M
Multiples:
1500.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
BZG03C13-M3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZG03C13-M3-08
Specification for Diode: Zener; 1.25W; 13V; SMD; single diode; 2uA; BZG03C-M
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Power dissipation | 1.25W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 2µA |
| Zener voltage | 13V |