Diode: Zener
Multiples:
6000.0
Minimum quantity:
6000.0
Product code:
BZG05C3V9-HM3-18
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZG05C3V9-HM3-18
Specification for Diode: Zener
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Tolerance | ±5.13% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 1.25W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 10µA |
| Zener voltage | 3.9V |