Product code: BZM55C2V7-TR
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZM55C2V7-TR
  • Type of diode
  • Quantity in package
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 2.7V; SMD; reel,tape; MicroMELF; single diode
Mounting SMD
Case MicroMELF
Tolerance ±5%
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Quantity in package 2500pcs.
Zener voltage 2.7V