BZM55C3V9
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: BZM55C3V9
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 3.9V; 130mA; SMD; reel,tape; MiniMELF; Ir: 2A
| Mounting | SMD |
| Case | MiniMELF, SOD80 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Power dissipation | 500mW |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 3.9V |