BZM55C5V6-TR
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZM55C5V6-TR
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 5.6V; SMD; reel,tape; MicroMELF; single diode
| Mounting | SMD |
| Case | MicroMELF |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Power dissipation | 500mW |
| Type of diode | Zener |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Zener voltage | 5.6V |