Product code: BZM55C82
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: BZM55C82
  • Mounting
  • Case
  • Case
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 82V; 10mA; SMD; reel,tape; MiniMELF; Ir: 100mA
Mounting SMD
Case MiniMELF, SOD80
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 82V