Diode: Zener
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BZT03C150-TR-1
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZT03C150-TR
Specification for Diode: Zener
| Mounting | THT |
| Case | SOD57 |
| Tolerance | ±6% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Application | universal |
| Power dissipation | 1.3W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 1µA |
| Zener voltage | 150V |