Diode: Zener; 1.3W; 68V; single diode; 1uA; Ufmax: 1.2V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BZT03C68-TAP
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZT03C68-TAP
Specification for Diode: Zener; 1.3W; 68V; single diode; 1uA; Ufmax: 1.2V
| Mounting | THT |
| Case | SOD57 |
| Tolerance | ±5.88% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Application | universal |
| Power dissipation | 1.3W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 1µA |
| Zener voltage | 68V |
| Zener current | 10mA |