Product code: BZT52-B27X
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZT52-B27X
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward voltage
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.35W; 27V; SMD; reel,tape; SOD123; single diode
Mounting SMD
Case SOD123
Tolerance ±2%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 250mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 350mW
Type of diode Zener
Zener voltage 27V