Product code: BZT52C15T-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: BZT52C15T-7
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.3W; 15V; SMD; reel,tape; SOD523; single diode
Mounting SMD
Case SOD523
Tolerance ±6%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 300mW
Type of diode Zener
Zener voltage 15V