Product code: BZT52C16-E3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZT52C16-E3-08
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Type of diode
  • Quantity in package
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 16V; SMD; reel,tape; SOD123; single diode
Mounting SMD
Case SOD123
Tolerance ±5%
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Quantity in package 3000pcs.
Zener voltage 16V