Product code: BZT52C36SQ-7-F
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: BZT52C36SQ-7-F
  • Semiconductor structure
  • Application
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.2W; 36V; SMD; reel,tape; SOD323; single diode
Mounting SMD
Case SOD323
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Application automotive industry
Power dissipation 200mW
Type of diode Zener
Zener voltage 36V