Product code: BZT52C5V6SQ-7-F
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: BZT52C5V6SQ-7-F
  • Semiconductor structure
  • Application
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.2W; 5.6V; SMD; reel,tape; SOD323; single diode
Mounting SMD
Case SOD323
Tolerance ±7%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Application automotive industry
Power dissipation 200mW
Type of diode Zener
Zener voltage 5.6V