Product code: BZT52C6V2T-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: BZT52C6V2T-7
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.3W; 6.2V; SMD; reel,tape; SOD523; single diode
Mounting SMD
Case SOD523
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 300mW
Type of diode Zener
Zener voltage 6.2V