Product code: BZT52C8V2S-7-F
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: BZT52C8V2S-7-F
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.2W; 8.2V; SMD; reel,tape; SOD323; single diode
Mounting SMD
Case SOD323
Tolerance ±6%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 200mW
Type of diode Zener
Zener voltage 8.2V