Product code: BZT52H-B16,115-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZT52H-B16,115
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.375/0.83W; 16V; SMD; reel,tape; SOD123F; Ufmax: 0.9V
Mounting SMD
Case SOD123F
Tolerance ±2%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 250mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 0.375/0.83W
Type of diode Zener
Zener voltage 16V