Diode: Zener; 500mW; 13V; SMD; single diode; 100nA; BZT55
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
BZT55C13-GS08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZT55C13-GS08
Specification for Diode: Zener; 500mW; 13V; SMD; single diode; 100nA; BZT55
| Mounting | SMD |
| Case | SOD80 |
| Tolerance | ±5% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Power dissipation | 500mW |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 100nA |
| Zener voltage | 13V |
| Zener current | 5mA |