Product code: BZT55C68 L1
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BZT55C68 L1
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 64V; 2.5mA; SMD; reel,tape; quadro MiniMELF
Mounting SMD
Case quadro MiniMELF
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 68V