Product code: BZT55C6V2 L1
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BZT55C6V2 L1
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 5.8V; 5mA; SMD; reel,tape; quadro MiniMELF
Mounting SMD
Case quadro MiniMELF
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 6.2V