Product code: BZT585B27T-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: BZT585B27T-7
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.35W; 27V; SMD; reel,tape; SOD523; single diode
Mounting SMD
Case SOD523
Tolerance ±2%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 350mW
Type of diode Zener
Zener voltage 27V