BZV49-C6V2.115
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZV49-C6V2.115
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 1W; 6.2V; SMD; reel,tape; SOT89; single diode; 250mA
| Mounting | SMD |
| Case | SOT89 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. load current | 250mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Power dissipation | 1W |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 6.2V |