Product code: BZV55-B16,115-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZV55-B16,115
  • Mounting
  • Case
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward voltage
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.4/0.5W; 16V; SMD; reel,tape; SOD80C; single diode
Mounting SMD
Case SOD80C
Tolerance ±2%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 250mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 0.4/0.5W
Type of diode Zener
Zener voltage 16V