Diode: Zener
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
BZV55-C33,135
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZV55-C33,135
Product downloads
Specification for Diode: Zener
| Mounting | SMD |
| Case | SOD80C |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. load current | 250mA |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Power dissipation | 0.4/0.5W |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 33V |