Product code: BZV55C43
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: BZV55C43
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 43V; SMD; reel,tape; MiniMELF; single diode
Mounting SMD
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 43V