Product code: BZV85-C20.113
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZV85-C20.113
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 1/1.3W; 20V; reel,tape; DO41; single diode; 500mA
Mounting THT
Case DO41
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 500mA
Max. forward voltage 1V
Power dissipation 1/1.3W
Type of diode Zener
Zener voltage 20V